Puberty icon

Puberteti

Ndjeka e një diete të shëndetshme

SHIH TË GJITHË ARTIKUJT
big image for Versioni i shëndetshëm i ushqimeve të shpejta

Versioni i shëndetshëm i ushqimeve të shpejta

Versioni i shëndetshëm i ushqimeve të shpejta

Maria Skoura

Gjatë pubertetit, mes të tjerash ndryshojnë edhe zakonet tona të të ngrënit. Vajzat kanë tendencë të fitojnë zakone kapriçioze në ushqyerje, në mënyrë që të ndihen të pranuara nga vajzat e tjera të së njëjtës moshë. Kjo i bën ato të anashkalojnë vaktet kryesore dhe të konsumojnë ushqime me vlerë të ulëta ushqyese, si vaktet me ushqim të shpejtë. Sufllaqet, picat, hamburgerët, sanduiçet dhe krepat janë ushqimet më të zakonshme të këqija që konsumohen nga adoleshentët.

Kërkimet tregojnë se 35.5% e adoleshentëve, veçanërisht djemtë, konsumojnë ushqim të shpejtë pothuajse çdo ditë. Gjithashtu, ata hanë më pak fruta dhe perime dhe nga ana tjetër konsumojnë më shumë pije freskuese dhe ëmbëlsira. Mos ngrënia e mëngjesit çon në konsumin e produkteve me vlera të ulëta ushqyese gjatë ditës, dhe rrjedhimisht rreziku i obezitetit rritet, duke shkaktuar efekte negative në memorie, përqendrim dhe performancën në klasë.

A është ushqimi i shpejtë me të vërtetë kaq i dëmshëm?

Megjithatë, ka disa opsione të shëndetshme të ushqimit të shpejtë. Ja disa shembuj për të përgatitur një vakt të shëndetshëm me ushqim të shpejtë:

Sufllaqet

Versioni standard:

• pite sufllaqe me vaj

kebap me mish derri

• domate

• qepë

salcë me hudhra ose salca të tjera

patate të skuqura

Versioni i shëndetshëm:

• pite sufllaqe pa i shtuar vaj

• pak copa të vogla mishi derri ose pule

• domate

• qepë

 

Picat

Versioni standard:

• brumë pice i trashë

• djathë

• sallam

• salcë

• domate

• kërpudha

• speca

Versioni i shëndetshëm:

• brumë pice i hollë

• salcë domate

• domate

• djathë

• kërpudha

• speca

 

Hamburger

Versioni standard:

• bukë e bardhë

• biftek viçi

• majonezë ose ndonjë salcë tjetër

• salcë

• domate

• qepë

• proshutë

Versioni i shëndetshëm:

• bukë integrale

• biftek viçi

• domate

• qepë

• kërpudha

• mustardë

 

Sanduiç

Versioni standard:

• bukë e bardhë

• djathë

• sallam

• majonezë ose ndonjë salcë tjetër

• domate

• speca

Versioni i shëndetshëm:

• bukë integrale

• djathë (djathë i bardhë)

• ullinj

• vaj ulliri

• rigon

• domate

 

Sugjerime për vakte të ndërmjetme:

Nuga me mjaltë në vend të çokollatës

Bukë susami në vend të brioshëve

Fruta të thata në vend të patatinave

Fruta të freskëta në vend të lëngut të frutave të paketuar

Copa drithërash në vend të biskotave

Maria Skoura

Dietologe, Anëtare shkencore e Shoqatës Mjekësore Greke për Adoleshentët

Artikuj më të vjetër

SHIH TË GJITHË ARTIKUJT
SHIH TË GJITHË ARTIKUJT
 find your type banner find your type logo

GJURMO CIKLIN

Ndiqni tre hapa të thjeshtë për të gjurmuar periodat tuaja!

Përllogarit tani