Puberty icon

Puberteti

Ndjeka e një diete të shëndetshme

SHIH TË GJITHË ARTIKUJT
big image for Karbohidrate me veprim të drejtpërdrejtë

Karbohidrate me veprim të drejtpërdrejtë

Veprim i drejtpërdrejtë: Karbohidrate

Maria Skoura

 

Të ngrënit shëndetshëm gjatë adoleshencës është një zakon shumë i rëndësishëm për ruajtjen e një shëndeti të mirë. Kërkimet tregojnë se vajzat që konsumojnë pije/pije freskuese që përmbajnë sheqer (sasi të mëdha glukoze) u vijnë menstruacionet e para më herët se të tjerave.

Karbohidratet janë burimi më i rëndësishëm i energjisë për trupin tuaj. Sistemi juaj i tretjes i kthen karbohidratet në glukozën (sheqeri në gjak) që përdor trupi juaj. Truri dhe qelizat e kuqe të gjakut ushqehen ekskluzivisht me glukozë. Kjo është arsyeja pse nivelet e saj në gjak duhet të mbeten vazhdimisht në nivel optimal. Trupi ka nevojë për rreth 130 gram glukozë në ditë.

Karbohidratet ndahen në dy kategori: të thjeshta dhe të përbëra

• Të thjeshta, si për shembull glukoza, fruktoza dhe galaktoza janë burim i drejtpërdrejtë i energjisë për trupin.

• Të përbëra, si për shembull fibrat dietetike, ndahen në molekula të thjeshta nga enzimat e tretjes në mënyrë që të përdoren nga trupi. Ato janë burimi kryesor i vitaminave të grupit B (B1, B2, B5, B6).

Karbohidratet japin 4 kalori për gram (4 Kcal/gr). Mos harroni se një dietë e ekuilibruar duhet të përfshijë të paktën 55% – 60% karbohidrate, kryesisht të përbëra, për shëndetin e mirë të zorrëve, por edhe për të kontrolluar nivelet e sheqerit në gjak.

 

Burimet kryesore të karbohidrateve të thjeshta

• Sheqeri

• Pijet freskuese

• Buka e bardhë

• Makaronat e bardha

Orizi i bardhë

• Ëmbëlsirat

• Biskota

• Mjalti

 

Burimet kryesore të karbohidrateve të përbëra

• Drithërat

• Buka integrale

• Buka e thekrës

• Bishtajoret

• Tërshëra

• Frutat

• Perimet

 

Për ata që u pëlqen të stërviten

Nëse ju pëlqen të stërviteni, karbohidratet duhet të përbëjnë pjesën më të madhe të vakteve tuaja kryesore, pasi ato janë karburanti më i rëndësishëm për muskujt tuaj. Mënyra më e mirë për të rritur depozitën tuaj të energjisë është duke ngrënë një vakt të lehtë dietik ose një vakt të vogël të pasur me karbohidrate 1-2 orë përpara stërvitjes. Rikuperimi i muskujve pas stërvitjes është i domosdoshëm, në varësi të stërvitjes. Zgjidhni ushqime të pasura me karbohidrate, duke konsumuar 1 gram karbohidrate/kilogram 1-2 orë pas stërvitjes. Në rast stërvitjeje të lehtë, mjaftojnë 30 gram karbohidrate.

 

Ushqimet që përmbajnë 50 gram karbohidrate

1 banane e madhe

2 feta bukë (60 gram)

½ bukë e gjatë

1.5 lëng frutash (300 ml)

1 copë ushqimi energjik

6 lugë të mëdha me makarona të gatuara (300 gram)

½ filxhan oriz i zier

 

Gjithmonë mbani mend: Ushqimi është burimi kryesor i energjisë për trupin tuaj dhe një dietë e shëndetshme do të thotë të bësh një jetë të shëndetshme

Dietologe, Anëtare shkencore e Shoqatës Mjekësore Greke për Adoleshentët

Artikuj më të vjetër

SHIH TË GJITHË ARTIKUJT
SHIH TË GJITHË ARTIKUJT
 find your type banner find your type logo

GJURMO CIKLIN

Ndiqni tre hapa të thjeshtë për të gjurmuar periodat tuaja!

Përllogarit tani