Puberty icon

Puberteti

Ndjeka e një diete të shëndetshme

SHIH TË GJITHË ARTIKUJT
big image for Vlerat ushqyese të mëngjesit

Vlerat ushqyese të mëngjesit

Vlerat ushqyese të mëngjesit

Maria Skoura

 

Studimet e fundit tregojnë se vetëm 2 në çdo 5 adoleshentë hanë mëngjes çdo ditë, ndërsa 1 në 3 vajza nuk hanë mëngjes përpara se të shkojnë në shkollë. Vajzat adoleshente kanë nevojë për nivele të larta energjie dhe lëndësh ushqyese, meqenëse trupi i tyre rritet shpejt, në mënyrë që të arrijnë rezultatet më të mira të mundshme për t’u zgjatur dhe për një lëkurë dhe trup të shëndetshëm. Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, sepse ai është burimi kryesor i energjisë së trurit. Sasia e kalorive që trupi juaj ka nevojë të djegë, sidomos gjatë mëngjesit, nuk kthehet në dhjam.

 

Përfitimet nëse hani një mëngjes të plotë dhe të rregullt:

  Ngrënia e mëngjesit çdo ditë zvogëlon sasinë ditore të energjisë që merrni nga yndyrnat.

  Një mëngjes i plotë dhe i ushqyeshëm përmirëson krijimtarinë dhe performancën në klasë. Njerëzit që hanë mëngjes kanë tendencë të kenë nivele të ulëta kolesteroli në krahasim me ata që nuk hanë.

  Një mëngjes i ekuilibruar mirë ndihmon në funksionin e trurit, përmirëson kujtesën dhe nivelet përqendrimit.

  Për më tepër, një mëngjes i shëndetshëm mund të zvogëlojë urinë gjatë ditës, duke i ndihmuar njerëzit të bëjnë zgjedhje më të mira ushqimore gjatë vakteve të tjera, duke shmangur kështu vaktet me yndyrë.

  Konsumi ditor i drithërave orizore, si gruri (Kuakeri) apo drithëra të pasura me krunde, u sigurojnë si adoleshentëve ashtu edhe të rriturve 20 gram fibra bimore në ditë.

Mosngrënia e mëngjesit zakonisht i bën njerëzit të hanë më shumë produkte me vlera të ulëta ushqyese gjatë ditës (ëmbëlsira, produkte brumi, patatina, etj.) duke rritur kështu rrezikun e obezitetit, dhe duke shkaktuar efekte negative në memorie, përqendrim dhe performancën në klasë.

Asnjëherë mos harroni se vetëm një gotë qumësht nuk është e mjaftueshme. Përgatiteni mëngjesin një natë më parë për të kursyer kohë në mëngjes.

 

Zgjedhje të shëndetshme për mëngjesin

1 filxhan qumësht me drithëra integrale dhe 1 frutë

  1 vezë, 1-2 feta bukë, pak djathë dhe 1 frutë

  1 filxhan qumësht, 1 copë kek të bërë vetë dhe 1 frutë

  1 filxhan qumësht, 1-2 feta buke, pak gjalpë dhe mjaltë dhe 1 frutë apo lëng frutash të freskët

  1 gotë kos me drithëra integrale dhe 1-2 fruta

  1 tost (bukë, proshutë, djathë) dhe 1 frutë apo lëng frutash të freskët

  1 filxhan qumësht, 1-2 feta bukë me salcë susami dhe mjaltë dhe 1 frutë apo lëng frutash të freskët

Maria Skoura

Dietologe, Anëtare shkencore e Shoqatës Mjekësore Greke për Adoleshentët

Artikuj më të vjetër

SHIH TË GJITHË ARTIKUJT
SHIH TË GJITHË ARTIKUJT
 find your type banner find your type logo

GJURMO CIKLIN

Ndiqni tre hapa të thjeshtë për të gjurmuar periodat tuaja!

Përllogarit tani